12.11.2014 14:31

Tipy pro optimální postupy ve výchově dětí - videa

Tipy pro optimální postupy ve výchově dětí - videa

Tipy pro optimální postupy ve výchově dětí

Vážení rodiče, 

ráda bych upozornila na velmi podnětné tipy jak zvládat úspěšně výchovu malých dětí . Nevkládám to sem proto, že bych pochybovala o vašich rodičovských schopnostech, ale po mnohých rozhovorech hlavně s maminkami mám pocit, že se trápí tím, aby byly dobrými matkami, aby dělaly vše dokonale a hlavně aby dítěti neublížily nějakým špatným výchovným postupem.

Většinou u výchovy vycházíme ze zkušeností z domu, jak nás vychovávali nebo nevchovávali naši rodiče. Moho těch, kteří zažili příliš přísnou výchovu, se automaticky snaží u svých dětí postupovat opačně. Jenže po nějakém čase vyjde najevo, že ani "volná" výchova není optimální. Rodiče nemají u dětí respekt, stanovená pravidla se nedodržují a děti se začnou vůči rodičům chovat agresivně, neposlouchají, dělají naschvály a v návalu emocí zahrnou svoje milující rodiče výčitkami typu "nenávidím tě". Což berou rodiče pochopitelně osobně, o to víc se prohlubuje jejich pocit viny že někde něco nezvládli a děti jim na oplátku vždynajdou příležitost , aby jim podaly důkaz o tom, že je nezvládají. 

Holčičky jsou jiné a kluci taky, stejně jako nelze srovnávat ženu a muže. Myšlení, cítění, vnímání, komunikace a také fyzické předpoklady jsou rozdílné a nelze je porovnávat. Jen s nimi lze pracovat tak, aby vývoj byl zdravý a  optimální.

Děti potřebují jasná a logická pravidla, kterým rozumí a je potřeba aby z rodičů cítili pevnost. Samozřejmě že ji budou zkoušet. Ale tím že jsou a platí, tak dětí se cítí v bezpečí. Den má svůj řád, pravidelné rituály ,což napomáhá klidu a orientaci dítěte v čase. Dítě víc co ho čeká a co bude následovat. I my dospěláci potřebujeme ve svém běžném dni alespoň pár jistých bodů, kde víme  co bude. Pak se cítíme pevní a klidní. Nemít základní pocity jistoty je po delší době velmi zatěžující .

Pravidla, řád, který děti získají při výchově, se jim hodí pro základní odpich do samostatného života. V neznámých situacích si budou umět poradit a nebo si vyzkoušet  chybovat a ze svých chyb moudřet. Není nad zkušenosti získané prožitkem.

Ráda bych Vám doporučila pár zajímavých a určitě inspirativních tipů pro výchovu dětí.

1. Knížka  od PhDr. Lidmily Pekařové Jak žít a nezbláznit se, 

Jde o jakýsi manuál pro výchovu dětí od narození po adolescenci.

Paní Pekařová má také natočená DVD o výchově dětí a  mj. i partnerství.

Zde pro ispiraci www.4kompetence.cz/videa/

2. Dále bych ráda upozornila velmi pěknou knihu Naomi Aldortové Vychováváme děti a rosteme s nimi. Je to velmi inspirativní čtení nejen pro pochopení dětí ale také sebe sama, můžeme si odvodit i některé příčiny neúspěchů v našich vztazích mezi dospěláky a problémů v komunikaci, uvědomit si nekteré nefunkční vzorce výchovy, které nás jako děti nesmírně štvaly ale nyní je automaticky ve výchově vlastních dětí používáme.

Myslím si, že toto video, kde o knize hovoří herec Jaroslav Dušek , je dost motivující k tomu si knihu přečíst

www.youtube.com/watch?v=_rM6_IMylFk

Navíc jsem objevila ještě jedno video  s Jaroslavem Duškem  a jeho hostem, autorkou knihy.

www.youtube.com/watch?v=wt0B74AEf0o

—————

Zpět


Kontakt

Mateřská škola, Holohlavy

Školní 124
p.Smiřice
503 03


ředitelka: 495 422 714 školní jídelna: 739 063 775

č.účtu pro platby bankovním převodem: 1085805389/ 0800